Artykuły

Zombie Night Terror - Recenzja

Zombie w moim odczuciu są już tematem wyświechtanym do granic możliwości i przyzwoitości. Niemniej jednak, jak na prawdziwe nieumarłe stwory przystało, potrafią pojawić się w nieoczekiwanych okolicznościach i zaskoczyć delikatnym powiewem świeżości. Choć zombie ze świeżością raczej ma niewiele wspólnego, to produkcja Zombie Night Terror pokazuje, że tematy wydrążone nawet po dwakroć, mogą okazać się przyjemne i satysfakcjonujące.
Punkt wyjścia gry jest prosty. Na ulicach pojawia się nowy narkotyk – Romero.(brzmi znajomo?) Po zażyciu tegoż specyfiku ludzie przemieniają się w bezmyślne potwory łaknące zagryźć wszystkich, którzy jeszcze się nie przeistoczyli w zombiaki. Przechodząc przez kolejne poziomy poznajemy kolejne meandry fabuły. Jest ona na szczęście w zasadzie nieistotna i gdyby ze wstawek z informacjami pojawiających się między levelami zrezygnowano,  to gra nic by nie straciła.
Zombie Night Terror czerpie garściami z tytułu znanego jeszcze z czasów komputerów 16-bitowych, a mianowicie Lemmings. Mechanika starego przeboju o wiele lepiej sprawuje się tutaj niż w wydanym dwa lata temu Flockers, które momentami po prostu kopiowało rozwiązania z Lemingów. Zombie Night Terror poza ewidentnym i oczywistym bazowaniu na mechanice Lemmings dorzuca swoje trzy grosze, które sprawiają, że gra robi się bardzo ciekawa.

Zombie-Night-Terror-Gameshrine.pl

Nie masz z kim grać? Poszukaj partnerów w naszych eventach.

 

Generalnie cel jest prosty – zmienić określoną liczbę osób w zombiaki, co zwykle kończy się na przeprowadzeniu swojej hordy zombie z jednego końca planszy na drugi, zahaczając o interesujące punkty – zbierając rozłożone na trasie beczki otrzymujemy dodatkowe umiejętności, które wykorzystujemy w trakcie gry. Zdolności są różne i bardzo przydatne. Możemy dzięki nim np. zarażać wybranych ludzi, podpalać zombie czy doprowadzać do ich eksplozji. Umiejętne wykorzystanie tegoż powoduje np. zmianę kierunku marszu czy otwieranie zablokowanych przejść. Nie wszystkie drzwi bowiem da się wyłamać, czasami trzeba będzie zrobić wyłom w ścianie lub podłodze. Czasami trzeba poświęcić jednego z potworków, by zmienić kierunek marszu pochodu umarlaków.
Nasi przeciwnicy (a zarazem obiekty pożądania) też nie są łatwymi obiektami do pogryzienia. Zwykle uciekają w panice i dopiero zdybani w jakimś kącie poddają się operacji przemiany w nieumarłych. Niektórzy jednak są uzbrojeni w bejzbole, pistolety, shotguny czy karabiny maszynowe, które robią w naszej hordzie potężny uszczerbek. Rozwiązaniem na ten problem jest podejście do nich wyjątkowo dużą i skondensowaną grupą lub zachować nieco narkotyku by zmienić przeciwników w zombiaka bez udziału zębów. Zombie-Night-Terror-Gameshrine.pl

Szukasz drużyny bądź planujesz nabór? Sprawdź wyszukiwarkę drużyn.

Rozgrywka wymaga główkowania i umiejętnego posługiwania się swoim arsenałem umiejętności, a także zarządzaniem pojawiającymi się  na planszy przyciskami. Przy schodach bowiem możemy decydować, czy horda będzie się po nich wspinać czy ma je minąć, a przy drzwiach przycisk określi czy mają zostać wyłamane, czy stać się barierą, od której potwory się odbiją. Zarządzanie tymże również stanowi bardzo ważny element prowadzący do zwycięstwa, ponieważ np. wysadzanie ścian gdy w pomieszczeniu znajduje się cała nasza horda nie należy do dobrych pomysłów. Tak samo w niektórych miejscach odpowiednie wyczucie czasu lub też zbicie zombie w bardziej zwartą grupę jest wręcz wymagane, by przedostać się dalej.  Poziomy są ciekawie przemyślane, a ozdobniki w postaci dialogowych chmurek czy reportażu telewizyjnego wprowadzającego nowe umiejętności wykonano sprawnie i zabawnie. Nieco czarny humor zresztą należy zapisać grze na plus. 

Zombie-Night-Terror-Gameshrine.pl

Stwórz swoją bibliotekę i buduj z nami bazę gier

Niestety pixel art w tym wydaniu przestaje się podobać. Guziki do zarządzania ruchem, czy wyłamywaniem drzwiami są tak malutkie, że szkoda gadać. Animacje są płynne, i generalnie można odnieść wrażenie, że wszystko jest wykonane poprawnie, ale mimo wszystko wydaje się, że całość mogła zostać wykonana dużo lepiej. Gdyby nie ten fakt, Zombie Night Terror uznałbym za dużo lepsze. Nie jestem graficznym onanistą, który musi mieć na ekranie pińcet FPSów i rozdzielczości super-hiper-ultra-mada-faka HD, ale w tym przypadku po prostu to nie do końca zdało egzamin. Biało czarna w zasadzie plansza i ludziki szybko się opatrują.

Poza tym jednym zarzutem do Zombie Night Terror w zasadzie ciężko się przyczepić. Jest to kolejny indyczek, który wykorzystując klasyczną mechanikę wprowadza miłą nutkę odmienności. Wielbiciele stareńkiego Lemmings będą usatysfakcjonowani, bo gra potrafi wciągnąć i zaangażować na równym poziomie. Satysfakcjonujące jest samo kończenie plansz, a w każdym z nich dodano również zadania dodatkowe, które tę radość jeszcze podnoszą.

Graliśmy na PC
Grę do recenzji dostarczył producent
Fot:
http://www.zombienightterror.com/


Werdykt
+ satysfakcjonująca rozgrywka - brzydka                                                              
+ czarny humor  
+ fajnie rozwinięta mechanika Lemmings  
   
   


 

Podobne artykuły

This is the Police - Recenzja

This is the Police - Recenzja

Komisarz policji na brak zajęć narzekać nie może. Jak się okazuje, praca na komisariacie to nie t...

czytaj więcej
Inside - Recenzja

Inside - Recenzja

Kilka razy podchodziłem do napisania niniejszego wstępu i za każdym razem głowiłem się jak zacząć...

czytaj więcej
Recenzja - The Technomancer

Recenzja - The Technomancer

The Technomancer - Recenzja Mars do najprzyjemniejszych miejsc nie należy. Nie dość, że komuni...

czytaj więcej
Halo 5: Guardians - Replay #9

Halo 5: Guardians - Replay #9

Fabuła uniwersum Halo ma być rozrysowana na co najmniej kilka następnych części i tak naprawdę ni...

czytaj więcej

komentarzy (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany