Artykuły

Poprzez Wieki: Droga do Szaleństwa - recenzja

Nadszedł czas! Gwiazdy ułożyły się we właściwym porządku. W podwodnym mieście R’lyeh wielki Cthulhu przewraca się niespokojnie we śnie. Ze swoich kryjówek wychodzą zapomniane, pradawne rasy a przez szczeliny w czasie i przestrzeni do świata przedostają się obłąkane bóstwa. To czas, abyś Ty, Badaczu Tajemnic wyruszył na poszukiwanie starożytnej wiedzy i zyskał moc albo pogrążył się w odmętach szaleństwa.

 

Poprzez Wieki: Droga do Szaleństwa Gameshrine.pl

Pierwsze wrażenie

Poprzez Wieki: Droga do Szaleństwa wydana przez Portal Games stanowi kontynuację kultowej gry Kristiana Čurli - Poprzez Wieki. Jest to dynamiczna gra karciana dla dwóch graczy, rozgrywająca się w uniwersum Lovecrafta. Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne: oprócz estetycznego pudełka do naszych rąk dostajemy zestaw osiemnastu kart, pulę żetonów szaleństwa, notesik do notowania punktów zwycięstwa i ołówek. Całość została pięknie wydana, ilustracje na kartach są naprawdę ładne i świetnie wprowadzają w mroczny klimat horroru. Nawet instrukcja została przygotowana w taki sposób, że może kojarzyć się ze starym dokumentem. Generalnie - gra od pierwszego wejrzenia woła “zagraj we mnie”.

 

Poprzez Wieki: Droga do Szaleństwa Gameshrine.pl

Nie masz z kim grać? Poszukaj partnerów w naszych eventach.

Mechanika

Zasady są proste: w ciągu trzech rund należy zgromadzić jak najwięcej punktów zwycięstwa, jednocześnie unikając popadnięcia w szaleństwo co automatycznie powoduje przegraną. Gracze dysponują początkowo pulami pięciu kart, z których zagrywają jednocześnie po jednej, a pozostałe przekazują przeciwnikowi. Następnie wykładają znowu po jednej, wymieniają się pozostałymi i tak do momentu aż karty się skończą, po czym następuje zliczenie punktów i kolejna runda. Karty dzielą się na 5 rodzajów - Miejsca, Rasy, Wielcy Przedwieczni, Zewnętrzni Bogowie i Księgi. Na każdej jest podany warunek, jaki należy spełnić w danej rundzie, żeby uzyskać punkty zwycięstwa. W przypadku kart oznaczonych mackowatym ornamentem biedny gracz zostaje obdarowany na koniec rundy żetonami szaleństwa. Jeśli otrzymał ich więcej niż przeciwnik może zdecydować, czy odrzucić jeden z nich czy woli dostać dodatkowe punkty zwycięstwa. W przypadku zgromadzenia dziewięciu i więcej punktów szaleństwa - badacz na sygnale odjeżdża do zakładu zamkniętego, a gra się kończy jego przegraną. W dwóch kolejnych rundach każdy z grających wyrzuca z gry po jednej karcie i dobiera po dwie, co powoduje, że finalnie wszystkie osiemnaście dostępnych kart zostaje użyte w rozgrywce (w pierwszej rundzie mamy startowo na ręku pięć kart, w drugiej sześć, w trzeciej siedem). Po trzeciej rundzie następuje zliczenie punktów zwycięstwa i określenie zwycięzcy.

Poprzez Wieki: Droga do Szaleństwa Gameshrine.pl

Szukasz drużyny bądź planujesz nabór? Sprawdź wyszukiwarkę drużyn.

Rozgrywka

Gra jest szybka i dynamiczna. Faktycznie, tak jak jest napisane na pudełku, rozgrywka zajmuje około dwudziestu minut i jest to naprawdę dobrze spędzony czas. Nie będę ukrywał, że stałem się fanem Poprzez Wieki: Droga do Szaleństwa od pierwszej rozegranej partii. Sposób rozgrywania kart polegający na wymianie talii pomiędzy graczami wymaga solidnego główkowania i strategicznego planowania kolejnych działań. Nie wiemy do końca, czy uda nam się spełnić określony warunek przyznania punktów zwycięstwa, czy nasz przeciwnik nie zabierze dla siebie niezbędnej do tego karty. Trzeba obserwować to co jest już rozłożone na stole, starać się przewidzieć poczynania drugiego gracza i jednocześnie planować własne. Dodatkowo należy kontrolować ilość żetonów szaleństwa, które aktualnie posiadamy i unikać zbyt dużej ilości kart z emblematem macki, ponieważ zbyt częste zagrywanie ich w pierwszych rundach może spowodować, że w finalnej nie będziemy w stanie uniknąć szaleństwa, a co za tym idzie - przegranej. Wszystko to stanowi razem naprawdę wybuchową mieszankę i czyni grę bardzo wciągającą. Po rozegraniu jednej partii ma się od razu ochotę na kolejną i jeszcze jedną i jeszcze…

Poprzez Wieki: Droga do Szaleństwa Gameshrine.pl

Stwórz swoją bibliotekę i buduj z nami bazę gier

Poprzez Wieki: Droga do Szaleństwa śmiało mogę polecić każdemu, kto lubi gry, w których trzeba planować i myśleć. Gra jest naprawdę wciągająca i dostarcza graczom masy zabawy. Zasady są proste i łatwe do nauczenia nawet dla osoby, która nie miała zbyt wiele do czynienia z tego typu rozrywką. Niewielkie rozmiary powodują, że łatwo ją zabrać na wyjazd i zagrać w podróży. Szybki czas rozgrywki pozwala na grę wtedy kiedy mamy akurat kawałek wolnego czasu. Tak więc - szczerze rekomenduję i polecam, a teraz kończę i wracam znowu nurzać się w otchłani szaleństwa. Cthulhu fhtagn!

 

Gra otrzymuje REKOMENDACJĘ!

Gameshrine.pl Rekomendacja


Grę do recenzji dostarczył wydawca - Portal Games
 


Werdykt
+ proste zasady - minusów brak             
emocjonująca rozgrywka  
+ szata graficzna  
 

 

 

Podobne artykuły

Maize - recenzja (PC)

Maize - recenzja (PC)

Maize to gra przygodowa stworzona i wydana na PC przez studio Finish Line Games. Sam tytuł (kukur...

czytaj więcej
Battlefield 1 - recenzja (PC)

Battlefield 1 - recenzja (PC)

Battlefield 1 - kupić, czy nie kupić? Nie wiem jak Wy, ale przez bardzo długi okres czasu zast...

czytaj więcej

komentarzy (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany